·         Co je to eBay?
3. září 1995 byla v San José založena počítačovým programátorem Pierrem Omidyarem internetová aukční síť s názvem eBay. Za dobu své existence se rozšířila do více jak 30 zemí světa a její obrat za rok 2016 činil 8 979 000 000 dolarů.  Přes eBay je možné koupit a prodat prakticky vše, na co si jen vzpomenete. Prodávají se zde jak věci nové tak i staré. Každý den se objeví zhruba 3 000 000 nových nabídek. Seženete zde levné letenky nebo třeba puk podepsaný hvězdou NHL.

prodej

·         Jak přes eBay nakoupit?
Pokud byste měli zájem přes eBay něco kupovat či prodávat, budete muset nejprve zaregistrovat svůj uživatelský účet. Je to kromě jiného také z důvodu možné kontroly poctivosti prodávajícího, u kterého si v případě potřeby můžete přečíst hodnotící komentáře předchozích nakupujících. Nepřehlédněte informaci o výši poštovného z ciziny. V některých případech je poštovné zdarma, ale může být taky značně vysoké. A dále u zásilek z ciziny mimo EU se od určité částky platí DPH a od jiné částky CLO. Platby se uskutečňují prostřednictvím platebních karet či platebních systému jako je například PayPal.

karta

Vybranou věc můžete koupit buď díky klasickému postupnému přihazování, až budete jediným zájemcem s nejvyšší nabídkou, nebo využijete okamžitou koupi („Buy It Now“) za předem stanovenou cenu. Je už na Vás, pro kterou variantu se rozhodnete a vyhodnotíte ji jako tu výhodnější. Také záleží na tom, jak moc o danou věc stojíte.

věci

·         Zajímavosti:
 
1.       Znáte české Aukro? Tak eBay je vlastně takovým jeho větším a silnějším bratrem.
2.       Společnost eBay vlastní 30℅ podíl ve společnosti Skype.
3.       V roce 2004 chtěl kdosi přes eBay prodávat mladé Vietnamky, dražba byla však včas pozastavena.
4.       V roce 2008 začalo v Praze fungovat centrum eBaye zaměření na evropské a asijské trhy.
5.       V roce 2014 eBay napadli hackeři. Podařilo se jim ukrást osobní údaje pravděpodobně všech registrovaných uživatelů. Získali tak informace o osobních údajích uživatelů či zašifrovaná hesla.