V módním průmyslu se rychle staly naprostou královnou. Krajce neodolá vůbec nikdo. Je to stejně luxusní a smyslná látka, jako je to symbol nevinnosti a jemnosti. Jak je to možné? Odkud se krajka vlastně vzala? Jak dlouho ji používáme? Kdo ji uvedl do módy? A proč nás krajka neustále tolik přitahuje? Jak může být něco symbolem nevinnosti a vášně zároveň? Na některé otázky neznáme odpověď.

Krajka má příliš mnoho otázek na to, abychom toto téma nechaly nedotčené. V tomto článku se dozvíte vše, co byste měli o krajce vědět.

Co je to krajka
Jedná se o textilii průhledného typu, kteráž vzniká mnoha různými technikami, záleží na místě i způsobu výroby. Je jich několik druhů a my je rozlišujeme jak podle barvy, stylu a druhu, tak také podle toho, jakým způsobem jsou vyrobené – a z jaké látky.

1.       Technika paličkování
2.       Technika vyšíváním
3.       Technika vázání
4.       Technika splétání
5.       Technika pozamentováním
6.       Technika strojní

Historie krajky

Podle všeho tato textilie vznikla v Itálii, ale nevíme to jistě. Dost dobře možná znali krajku už Egypťané na počátku našeho tisíciletí, jelikož se nám dochovaly kousky textilií, které to potvrzují. Ovšem nevíme, odkud se vzaly nebo jak byly přesně vyrobeny.

·         Kousky krajek se nám dochovaly také z Českomoravské vrchoviny – zde byly nalezeny kousky krajky někdy ze dvanáctého století podle odhadu odborníků.
·         Každopádně v šestnáctém století se začala krajka vyrábět velmi hojně a už v sedmnáctém století se rozšířila do celé Evropy. V osmnáctém století byla populární hlavně ve Francii, Španělsku a Anglii, a to na tamních královských dvorech.
·         V polovině osmnáctého století vznikl první stroj na výrobu krajky, ten byl v Anglii patentován jako první paličkovací stroj
·         Na počátku devatenáctého století se začaly vyrábět krajkové záclony pomocí stroje