Historie podpatků je stejně spletitá jako názor na ně mezi odborníky. Někteří tvrdí, že nám podpatky také pomáhají, hlavně psychologové poukazují na fakt, že ženy, které nosí vysoké podpatky, se cítí v průměru o padesát sedm procent sebevědoměji a atraktivněji jenom tím, že si obují podpatky.


Nejspíš víte, že nošení podpatků má negativní vliv na naše tělo. Jaký přesně?

·         NAŠE NOHY TRPÍ
Naše nohy začnou trpět přibližně po jedné hodině nošení podpatků. Nohy jsou vlastně trochu jako pružina – právě ony nesou váhu celého těla. Pokud seberete patě a plosce nohy už tak malou plochu na to, aby se po ní rozlila váha vašeho těla a ploska nohy vás dokázala unést, nemůžete se divit, že je to mnohem horší, když veškerou váhu svého těla přenesete pouze na prsty na nohou a špičku plosky a potom až patu nohy.
Čím vyšší nosíte podpatky, tím větší je zatížení na špičku nohy, která trpí nejvíc.

·         POŠKOZENÍ NERVŮ
Pokud nosíte podpatky příliš často, můžete si poškodit nervy nohou, zvyšuje se riziko křečových žil a samozřejmě také vás budou trápit puchýře a rozdrážděná kůže okolo Achillovy paty, a také máte větší šanci, že vám začnou zarůstat nehty na nohou.

·         KOLENNÍ KLOUBY
Kolena jsou stejně zatěžována jako nohy, ovšem kolena jsou mnohem citlivější a také problémy  s nimi mnohem více bolí. Kolena jsou největším a nejtěžším kloubem na těle, proto je také nejvíce zatěžované. Pokud nosíte podpatky často a to hodně vysoké, nejspíš můžete velmi rychle kloub opotřebovat. To může vést až k onemocnění osteoartróza.

·         BOKY
Vysoké podpatky ale ovlivňují celý pohybový aparát a deformují ho, aby k tomu nedošlo, musíte boky tlačit dopředu hlavně při chůzi. Narovnejte záda a vystrčte hrudník dopředu. Ovšem i tento postoj má negativní vliv na vaše tělo, al to na kyčelní svaly a šlachy, které vás můžou bolet, když si je natáhnete. To není nic příjemného.

·         ZÁDA
Vaše páteř kvůli pohybům, které děláte při chůzi na podpatcích, trpí. Musí se přizpůsobit zvláštním pohybům, ke kterým nebyla přizpůsobena.