Výhody:

a.         Hudba jen pro mě

Pokud si pořídíme dostatečně kvalitní zařízení, například headset s dobrým odhlučněním (tedy nic se nedostane k nám a současně nic ven), můžeme si dopřávat cokoliv, kdekoliv a bez obav, že by to někdo mohl zaznamenat, co zrovna posloucháme. Můžeme se tedy například tvářit drsně a zároveň poslouchat Britney Spears. Také můžeme přidat na zvuku a nikoho neobtěžovat. Což bývá zvláště příjemné nejen doma, ale také na cestách, v autobusech (známe ho přece všichni, toho bezohledného posluchače, co si ve starých „peckách“ pouští svou hudbu na nejvyšší možnou hlasitost a celé osazenstvo dopravního prostředku je nuceno poslouchat s ním). Můžeme si i uprostřed prostředí zaplněného hlukem vytvořit vlastní nerušený prostor, který je jen náš, kde se můžeme koncentrovat na to, co zrovna chceme dělat. Výborné pro soustředění jsou například různé zvuky přírody, například z pralesa, zvuky deště, vodopádu či ptáků jsou natolik přirozené, že při práci vůbec neruší (na rozdíl od rozhovoru lidí vedle vás).
ženy se sluchátky

b.        Hudba pro mě a mého nejlepšího kamaráda

Snad netřeba vysvětlovat. Uprostřed veřejného místa si chcete užít společnou chvíli, a poslechnout nejnovější oblíbenou skladbu toho druhého. Nejlepší možnost? Vytáhnout sluchátka, která taháte vždycky po všech kapsách a o jedno se podělit. Existují ale i „rozbočovače“, jejichž konektor snadno zapojíte do mobilu a nabídne vám dva nové vstupy na sluchátka. Můžete mít tedy každý svá a ničím neporušit vlastní kvalitu zvuku.

c.         Bezprostřední blízkost

Hlasitost na maximum, zavřít oči a teď už si jen představovat, že nejsme ve vlaku na cestě do práce, ale na nejlepším rockové koncertě všech dob.
černé sluchátka

Nevýhody:

Kromě menších nepříjemností, které se dají snadno zahnat volbou lepšího zařízení, jako jsou například nedostatečné odhlučnění nebo špatná kvalita zvuku, se často diskutuje o dopadu užívání sluchátek na lidský sluch. Zde však stejně jako u všeho platí zásady – „všeho s mírou“ a „nešetřete na kvalitě“. V opačném případě za to můžeme doplatit vlastním zdravím. Přímý tok zvuku ze špuntových sluchátek může poškodit bubínek a poslech příliš hlasité hudby oslabuje sluch. Proto raději vsaďte na opravdu kvalitní přístroje, a pokud je to možné, používejte různé jiné prostředky pro přehrávání hudby, například reproduktorů je na trhu celá řada a poskytují neméně kvalitní zvukový zážitek.