Stáří se nevyhne nikdo z nás, takže bychom na něj měli myslet už v produktivním věku, abychom so jej mohli naplno užívat a zadluženě si odpočinout.

Myslete na své stáří

Změna životního stylu

S narůstajícím věkem už nejsme tak čilí jako za mlada, a proto je dobré před stářím přizpůsobit si bydlení i život, abychom si jej následně mohli užívat plnými doušky. Nejvíce času budeme pravděpodobně trávit doma, a pro by mělo být bydlení pro nás dobře přizpůsobené. To třeba znamená, že se zbavíme vysokých prahů a věcí, které často požíváme nebudeme dávat tam, kam normálně nedosáhneme. Také musíme počítat s tím, že naše příjmy výrazně klesnou, takže není dobré kupovat zbytečné drahé věci.

procházka při západu slunce

I ve vyšším věku bychom měli být pohybově aktivní, abychom si udrželi kondici. Samozřejmě nebudeme třeba závodně běhat, ale je spousta sportů a aktivit, kdy například jóga zajistí skvělé protažení celého těla. Vzhledem k tomu, že budeme mít více času tak si můžeme užívat své rodiny a přátel, kdy s nimi můžeme začít spoustu dobrodružství. Z těchto chvíli budeme mít rozhodně krásné vzpomínky.

Spoření do penze

S obdobím přechodu do penze se také pro většinu lidí pojí zasloužený odchod z práce a pobírání klasické penze. Budeme tak mít klid a mnoho času, ovšem náš měsíční finanční příjem bude o dost nižší, s čímž musíme počítat. Proto začne řada lidí žít obecně skromněji. Ovšem je to ideální doba pro cestování, kdy si můžeme třeba dopřát pobytu v lázních. Abychom na to měli peníze, tak už v produktivním věku můžeme mít penzijní spoření, kdy na něj dáváme určitou částku z výplaty, a ještě k němu se nám připíše nějaký úrok.

spoření financí

Na penzijním spoření srovnání bychom si měli dát záležet, protože různé společnosti poskytují různé služby. Přeci jen se hodí, aby se nám částka zhodnotila co nejvíce. Na internetu je celá řada různých srovnávačů, které nám ukážou, jaké máme možností a my si z nich můžeme jednoduše vybrat tu nejlepší. Sami uvidíte, že v penzi se Vám peníze budou opravdu hodit a parádně si je užijete.