Ořechy se celkově řadí mezi jedny z nejzdravějších potravin. Říká se, že dodávají tělu nejen nezbytné látky, jako jsou vitaminy či esenciální oleje, ale pomáhají i na zklidnění rozrušených nervů. A k tomu všemu ještě dobře chutnají. Není divu, že jsou tak oblíbené.

Jako takové se samozřejmě staly běžnou součástí sortimentu nabízeného v našich obchodech. Najdeme je tam v mnoha úpravách – syrové, loupané, drcené. Můžeme si tak koupit přesně ten typ, který na daný účel potřebujeme.

liskac1

Pokud si například chceme pochutnat na oříšcích večer u televize, asi si je nekoupíme drcené, nýbrž loupané. Na druhou stranu, pokud je chceme jako přísadu do pečení například vánočního cukroví, pak je drcená varianta v mnoha případech vhodnější.

Záleží samozřejmě také na druhu ořechu. A když se projdeme po obchodě, zjistíme, že jich je skutečně hodně. Některé jsou nabízeny jen sezónně, jiné po celý rok. Zde záleží na mnoha faktorech, jako je trvanlivost onoho ořechu a především pak jeho obliba mezi zákazníky.

Typickými příklady mohou být vlašské a lískové ořechy https://www.nakliceno.cz/liskove-orechy/. Zatímco ty první najdeme v obchodě v mnoha úpravách prakticky po celý rok, na ty lískové prakticky nenarazíme. A zde je právě na vině na oblíbenost produktu.

Lískové oříšky zkrátka nejsou ani zdaleka tak populární jako ty vlašské, a ani nejsou součástí tolika receptů. Problém může být v tom, že si s nimi mnoho lidí nedovede příliš poradit. Jak je vlastně jíst? A navíc ani jejich chuť není v porovnání s jinými druhy příliš výrazná.

liskac2

Navíc je lze snadno pěstovat i v našich podmínkách. Ti, kterým chutnají, a kteří mají rodinný domek či alespoň zahradu s chatou či chalupou, tam mají svou vlastní lísku a mohou si tak tuto pochoutku dopřát zadarmo.

Je pravděpodobné, že se na této situaci v dohledné době nic nezmění. Významným poznatkem ale je, že to máme v rukách my, zákazníci. Jen my můžeme obchody přimět, aby tam měli náš oblíbený produkt. Je to jen na nás.