Mezi neobvyklé záliby patří horolezectví. Přesto na každém dětském hřiště najdeme alespoň jednu stěnu s úchyty, což vede k otázce, zda je cena pořízení těchto stěn tak nízká, nebo se výrobci snaží nenápadně vnutit dětem myšlenku, že lezectví je vděčnou zálibou. Ne jednomu se vybaví scéna z oblíbeného dětského filmu, Jak dostat tatínka do polepšovny, kde se maminka zlobí, že vzal tatínek svého syna na skály a učí ho lozit, přes její zákaz. Lezení po skalách je všeobecně bráno jako nebezpečná činnost. Srovnáme-li ale tento sport například s rodinami oblíbenou cyklistikou, tak množství úrazů u dětí je na kole vyšší než při lezení. Dodržují-li se všechny bezpečnostní podmínky a morální zásady, které lezectví obnáší, riziko úrazů je velmi nízké.
žena hoolezkyně 
Kde lozit?
–          Nejlevnější a zároveň nejoblíbenější je lezení po skalách. U nás velmi vyhledávané destinace jako jsou Adršpašské skály ve Východních Čechách, Prachovské skály, které se nachází v Českém Ráji, Dubské skály, ale i v Beskydech nebo v Jeseníkách jsou skalní útvary, které lákají příznivce tohoto sportu.
–          Pro trénování nebo přes zimu se příroda vymění za umělé lezecké stěny, které se nachází v každém větším městě, a v některých multifunkčních městských tělocvičnách.
–          Další a trochu výstřednější formou je Buildering, kdy zdatní lezci zdolávají budovy. Tato varianta je nebezpečnější, neboť je zde větší absence záchytných bodů
–          Lozit se dá i po ledovcových horách, tuto formu lezení si však u nás těžko vyzkoušíte a musíte se vydat dál za hranice
lezecká stěna
Co je potřeba
–          v první řadě byste se neměli bát výšek
–          kvalitní a patřičná výbavajako je:
–          sedák
–          lana
–          karabiny
–          helma
–          lezečky
lákavé hory 
Začít s lezením můžete v každém věku, pokud vám tomu nebrání zdravotní stav. Pracujete s vlastní váhou, takže pokud nejste úplně ve fitness formě, tak to taky není na překážku. Časem se vypracujete a díky důvěře v sebe samapoznáte, kde máte své hranice, které budete chtít posouvat dál a dál. Ostatně jako při každém koníčku.
Podívejte se tedy, kde je ve vašem okolí nejbližší lezecká stěna a zamiřte tam. Nedílnou součástí těchto zařízení je půjčovna lezeckého vybavení pro začínající lezce a taky nabídka kurzů, kde se naučíte, co vše potřebujete umět a znát předtím, než se třeba odhodláte vyrazit do skalisek. Lezení po skalách vám nabídne naprosto jiný pohled na svět a taky na sebe sama.