Unikátní ruční papírny v polovině 19. století ve většině případů zanikly kvůli průmyslové výrobě papíru, ovšem několik ručních papíren se podařilo díky podnikavosti jejich majitelů zachránit.

Z čeho se ruční papír vyrábí?
·         z bavlny, konopí a lnu
·         z lýka moruše
·         z juty
·         z dalších různých materiálů (vodní hyacint, sisal, sláma, kopřivy, květy…)

Ruční papír vyrobený tradičním postupem se nadále používá pro uměleckou tvorbu, k výrobě stínidel, vyřezávaných obrazů, korespondenci nebo k tisku historických dřevěných raznic či bibliofilií (bibliofilie je láska a náklonnost ke krásným starým i novým knihám, často vede k jejich sbírání). Ručních papírů je celá škála, které se liší gramáží, velikostí nebo hladkým či hrubým povrchem, ale všechny se vyrábějí z přírodních originálních surovin.  Použité materiály a technika zpracování zajišťují, že papír vydrží dlouhou dobu neporušen, a stále pevný a kvalitní.

Technika výroby ručního papíru vede až do 6. století, a i dnes se zachovává původní podoba. Každý arch je zpracován tradiční metodou čerpání na síto. Okraje těchto archů jsou přírodní a nerovné, což ručnímu papíru dodává nádech a vůni historie.

Vyrobit si ruční papír můžete i vy, je to snadné a nenáročné.

Budete k tomu potřebovat:
·         papír
·         vodu
·         mísu na namáčení
·         ruční mixér
·         dva dřevěné rámečky
·         síťku
·         houbičku
·         savý papír
·         nádobu na výrobu papíru

Postup:
1.       Prvním korkem k výrobě ručního papíru je příprava papírové hmoty. Na to použijte jakýkoliv papír, kromě křídového nebo novinového. Ten natrhejte na malé kousky a nechte přes noc namáčet v čisté vodě. Druhý den papír rozmixujte mixérem.
2.       Do větší nádoby nalijte rozmixovanou kaši a dolijte vodu, ve které kaši rozpusťte. Na dno nádoby položte jeden rámeček opatřený síťkou, a na něj dejte rámeček bez síťky. Oba rámečky najednou pomalu zvedněte. Na síťce se usadí papírová hmota, kterou je potřeba jemně zatřepat, aby byla vrstva rovnoměrná.
3.       Poté nechte papír okapat. Po chvíli sejměte vrchní rámeček a přes papírovou vrstvu přeložte savý papír. Pak síťku překlopte a sejměte. Arch papíru usušte houbičkou, a poté nechte dokonale doschnout. Čím pomaleji papír schne, tím méně se kroutí. Když uschne, sejměte ho z podkladového savého papíru. Váš první ruční papír je hotový!
K výrobě můžete použít i různé potravinářské barvivo, kousky látky nebo květiny, které vytvoří zajímavé ornamenty.