Už jste si někdy museli říkat, kolik stojí taková doména. Je důležité rozlišit, že doména je všechno to, co se nalézá za tečkou, teprve ve spojení s tím před tečkou se z něj stává internetová adresa, tedy URL, kterou zadáváte do lišty ve vašem internetovém prohlížeči například. Taková doména, to je není zas tak drahá záležitost, zvláště pro někoho, kdo by si chtěl založit nějaký profesionální web a nechce si nějakou internetovou adresu jen koupit, ale chce to pěkně založit od nuly a potom třeba prodat za větší peníz!
 koncovky doménových jmen

1)      Domény nejsou drahé

Většina domén, tedy alespoň těch základních se pohybuje v rozmezí 800 korun českých. Dá se za ně připsat skoro cokoliv a dneska již většina zprostředkovatelů dokonce i zkontroluje, zdali je váš originální název internetové stránky skutečně tak originální. Je tu samozřejmě pár domén, které se vymykají tomuto průměru, a to buď tím, že jsou neskutečně levné nebo naopak až příliš drahé.
 
Mezi drahé domény patří zejména ty, které vypadají takto „.ACCOUNTANTS“ (asi 3800 korun českých) nebo například taková, která vypadá asi takto „.BEST“, jejíž cena se pohybuje okolo 4000 korun českých.
 
Ty nejlevnější vypadají jako např. „.CLOUD“, tzv. generická doména, jejíž cena se pohybuje okolo 25 korun, nebo například takto „.XYZ“, která už se blíží našemu průměru a to číslem 500 korun českých.
 

2)      Koupě není všechno

To, že si koupíte takovou doménu ještě neznamená, že již nikdy za nic platit nebude. Většina zprostředkovatelů vám také bude účtovat například prodloužení pronájmu domény na delší dobu nebo například transfer či dokonce změnu vlastníka. I když se nejedná o horentní sumy, zpravidla jsou větší, než byla cena registrace takové domény. Je nutné tedy, pokud budeme přemýšlet o koupi domény, abychom si stanovili, jak dlouho jí chceme mít.
 doména

3)      Ne všechno jde 1x

Většinu domén, které si můžete najít, Vám zprostředkovatelé pronajmou minimálně na 1 rok. Tedy nikdy se nestane, že by vám někdo registroval doménu na pár měsíců, nedej bože dnů. Většinou to není až tak důležité při rozhodování, ale některé domény je nutné si pronajmout minimálně na dva roky i víc a tak je nutné pečlivě zvážit všechny okolnosti, a to i budoucí, abychom poté nebyli zaskočeni!
 
Na závěr je třeba říct, že domény a hrátky s nimi nejsou až tak drahá záležitost, v porovnání s vytvořením či udržením systému či webových stránek, který na takové adrese bude, když zaplatíte milión, tak jste na tom ještě dobře. Určitě ale nezoufejte, stále tu jsou blogy a webové stránky zdarma!