V každodenním shonu do práce a z práce, za nákupy, kolem dětí nezbývá moc času a prostoru na činnosti, kterým bychom se chtěli věnovat jen z dobrého pocitu. Někteří lidé při otázce: “Jaký máte koníček?” začnou hloubavě pátrat ve své hlavě a nakonec s lehkým zklamáním v hlase odpoví, že žádný. Ono ale lze brát jako zálibu i večerní sledování televizních zpráv nebo oblíbených seriálů, ač to druhým může znít směšně. Uvědomme si ale, že sledováním pořadů se však dokážeme zabavit, uvolnit a hlavně rozptýlit od dennodenních starostí a o tom přeci koníček je. Dělat něco z vlastní vůle, co nám přináší radost a uspokojení.

háčkující ruce
Hobby raného dětství

Od malička nás rodiče vedou k různým aktivitám. Maminky nám ukazují kouzlo kreslení, skládání, čtení. Ve školkách společně s učitelkami tvoříme různé výtvory. Ve školách sportujeme, recitujeme. A krom těchto klasických činností nás rodičové přihlašují do různých kroužků, kde se v malých bytostech pokoušíme probudit talent nebo zálibu v něco, co se v běžném životě nenaučí. Velmi často se stává, že si dospělí léčí svá zklamání tím, že své děti vedou k aktivitám, ve kterých sami chtěli kdysi vyniknout, ale neměli dostatečný talent. Běžné je taky vést své děti k zálibám, které sami vykonáváme. Jezdíme-li rádi na kole, je samozřejmostí, že po čase k tomu přivedeme i své děti, které s sebou na projížďky vozíme. Lozíme-li po skalách, nebo po bouldrech – stěnách -, není zvláštností, že i zde natrefíme na malá stvoření, která se pokouší následovat své tatínky nebo maminky.

Hobby, které trvá

Zapálení pro sport nebo uměleckou činnost se může objevit již v dětství, ale až ve vyšším věku se zjistí, zda se jednalo spíše o tlak rodiče nebo o skutečný vznik koníčku, kterému se pak lidé věnují i v dospělosti. Vykonávají danou činnost pro své zalíbení a ne pro povinnost nebo dokonce jako své zaměstnání. No, a pokud se svým koníčkem člověk začne dokonce živit a stále mu bude přinášet i potěšení, tak to je nejvyšší výhrou.
rodina na kolech 
Může se taky stát, že v různých životních etapách objevíme jinou zálibu. Ženy se jako matky začnou hledat v ručních pracích jako je šití, háčkování nebo vyšívání. Při těchto činností relaxují a zároveň tvoří pro své rodinné příslušníky. Muži najdou zálibu v domácím kutilství a staví dětem pískoviště nebo zahradní domky. Běžné také v dospělosti bývá nalezení zahradničení jako koníčka, což většina dětí a pubertálních adolescentů málokdy bere jako zálibu, ale spíše jako nutné zlo.
 
Pod koníčkem si můžeme představit cokoliv od sběratelství po stavění funkčních staveb. Nezáleží co je tou danou činností, která nás těší, důležité je, abychom nějakou takovou zálibu měli, abychom si udrželi zdravého ducha v dnešním hektickém světě.