Žádný zahrádkář by neměl opomíjet údržbu zahradní techniky, neboť pravidelná péče drží vaše stroje při životě. Pokud jste alespoň malinko šikovní, zvládnete údržbu sami za pár minut.
Blíží se jaro, a s ním potřeba vytáhnout z kůlny vaše motorové pomocníky. Nezapomeňte zkontrolovat jejich stav. Pokud jste ale před zimou nezanedbali jejich správné zazimování, nemusíte se obávat neplánovaných výdajů.

Konec sezóny…
Na podzim, když už je vám jasné, že zima klepe na dveře, takže se vaši zahradní pomocníci budou moci uložit k zimnímu spánku, protože na zahradě je již všechna práce hotova, byste neměli zapomínat na důležité úkony.
1.       Odstraňte všechny nečistoty, zbytky trávy a hlíny.
2.       Vypusťte benzin z nádrží, protože palivo může kvůli mrazům zvodnatět.
3.       Stroje nakonzervujte, abyste zabránili korozi a jiným oxidačním jevům.
4.       Uložte stroje na suchém a chladném místě.

Jaro je tady…
Než na jaře začnete zahradní techniku opět používat, nezapomeňte na důležité kroky, které vaše stroje po probuzení potřebují:
1.       Stroje zbavte konzervační vrstvy.
2.       Dolijte benzín.
3.       Ověřte si nepoškozenost startovací šňůry.
4.       Vyměňte motorový olej. Ten totiž přes zimu absorbuje vzdušnou vlhkost, která ho postupně znehodnotí. Po nastartování nechte stroj chvíli běžet na prázdno, aby se olej prohřál. Tak lépe odtečou nečistoty. S výměnou oleje nezapomeňte také vyměnit olejový filtr, protože jeho znečištění značně zhoršuje spuštění motoru a zvyšuje spotřebu pohonných hmot.

5.       Očistěte zapalovací svíčku drátěným kartáčem.
6.       Promažte pohyblivé části strojů.
7.       Nabruste řetězy, sekací nože a ostré hrany strojů, aby nebyly tupé.
8.       Řemenové převody vyžadují důslednou kontrolu, aby nebyly roztřepené ani volné. Vytahaný řemen prokluzuje, takže převod neplní svou funkci. Po výměně řemenů je nutné vyzkoušet jejich funkci a přesvědčit se, zda funguje správně.
9.       Stroj důkladně prohlédněte, zjistěte případné opotřebení nebo eventuální poškození.