Zahradu vám zdobí jen pár záhonů a celé jí dominuje travnatý porost. Toužíte po dokonalém trávníku? Ten pravý anglický by měl být hustý, sametově hebký a samozřejmě svěže zelený. Neměl by být jenom krásný, měl by také něco vydržet. Chcete se po něm přece procházet, relaxovat a opalovat se na něm. Děti si zde budou hrát a s velkou pravděpodobností po něm budou dokonce i skákat.
České podnebí neposkytuje takové ideální podmínky jako to anglické. Častý déšť a optimální vlhké prostředí, mírná zima, nepříliš suchá léta – to vše ve Spojeném království dělá divy. V našich končinách musíte konat divy vy – zahradníci.
červené tulipány
Pomůžou vám k tomu speciální travní směsi semen, které byly vyvinuty pro naše zeměpisné šířky. Při nákupu osiva se zamyslete, jakým způsobem bude váš trávník v budoucnu využíván. Bude se na něm sportovat nebo jeho účel bude čistě okrasný a budete se na něj kochat z pohodlného křesla vaší terasy? Pamatujte, že trávník vyžaduje pravidelnou péči. Je nutné ho sekat – v sezóně ideálně dvakrát týdně. Navíc potřebuje dostatek hnojiva a vody.
udržovaný trávník
Několik tipů od znalého zahradníka
1.       Správné načasování
Nejvhodnější čas pro výsadbu je určitě jaro. Tedy potom, co se rozloučíte s nočními mrazíky. Sázet lze ale i na podzim.
2.       Připravte půdu
Půda by měla být zbavená všech plevelů, kamenů a kořenů. Poté povrch uválcujte, aby půda znovu slehla.
3.       Samotná výsadba
Sít trávu můžete buď ručně, nebo k tomu můžete použít secí stroj. Travní semena by měla být rozhodně zasetá rovnoměrně.
4.       Pozor na opeřence
Váš budoucí anglický trávník je předtím, než se ujme, třeba chránit před ptáky. Použít můžete různé plašiče nebo síťoviny.
5.       Zalévání až na prvním místě
Je-li sucho, budete muset trávník po výsevu často zavlažovat. Potřebuje totiž vláhu, tak jako každá jiná rostlina.
řez trávníku
6.       Hnojení
Hnojivo může být použito při výsadbě nebo se může hnojit až později. Je třeba respektovat doporučení jednotlivých výrobců hnojiv.
7.       Konečně je čas posekat
Jakmile dosáhne travní porost výšky 6-8 cm, nastal čas posekat zahradu.