Se svátkem Halloweena, který se slaví 31. října je neodlučitelně spjato vyřezávání dýní. Dýňová strašidla můžete vidět svítit za oknem i na zahrádkách. Stará pověst praví, že když si vydlabanou dýni během noci Všech svatých dáte rozsvícenou na okenní parapet, zaženete duchy všech zemřelých. Pověra má své kořeny v pohanském keltském svátku. Oslavy Halloweenu pochází už z období 5. století, kdy jej slavili Keltové jako konec léta a příchod zimy.


V dobách rozmachu katolické církve byl svátek nahrazen novým křesťanským svátkem Všech svatých.
dýňová strašidla


Jak si vyrobit strašidlo z dýně


Pokud si nejste jisti, že dýni zvládnete vyřezat jen podle vlastní fantazie, předkreslete si raději šablonu.


1.                  Vezměte dýni a odřízněte dostatečně velkou vrchní část. Neřežte příliš vysoko, aby se vám vrchní odříznutý díl nezlomil.


2.                  Ze seříznuté horní části vydlabejte dužinu.
strašislo na zahradě


3.                  Totéž udělejte se zbytkem dýně a také pořádně vydlabejte dužinu i se semínky. Nejlépe se vám bude pracovat s polévkovou lžící. Snažte se mít stěnu dýně co nejtenčí. Buďte, ale opatrní, aby se dýně nerozpadla, ale svíčka prosvítila stěnu.


4.                  Na vydlabanou a začištěnou dýni si předkreslete tvary podle šablony, kterou jste si již dříve vyrobili. Pokud nemáte dostatek fantazie, najděte si námět na vyřezání dýně na internetu. Najdete bezpočet možností obličejů, grimas i siluet. Určitě si vyberete.
dýně a bubáci


5.                  Pak už jen stačí, abyste podle nakreslené šablony pomalu a opatrně vyřezávali požadovaný tvar.


6.                  Na dno dýně položte zapálenou svíčku a přikryjte odříznutým vrchním dílem. Svíčky, můžete použít hřbitovní, vonné i čajové. Strašidlo je na světě.


Z dýní můžete vyrábět také lucerny. Na Halloweenské party jistě zazáříte. Halloween je skvělým svátkem, kdy se můžete vyřádit společně s dětmi nebo přáteli. Ozdobte si byt, okno či zahradu, abyste zaujali a potěšili kolemjdoucí.