Se svátkem Halloweena, který se slaví 31. října je neodlučitelně spjato vyřezávání dýní. Dýňová strašidla můžete vidět svítit za oknem i na zahrádkách. Stará pověst praví, že když si vydlabanou dýni během noci Všech svatých dáte rozsvícenou na okenní parapet, zaženete duchy všech zemřelých. Pověra má své kořeny v pohanském keltském svátku. Oslavy Halloweenu pochází už z období 5. století, kdy jej slavili Keltové jako konec léta a příchod zimy.

V dobách rozmachu katolické církve byl svátek nahrazen novým křesťanským svátkem Všech svatých.

Jak si vyrobit strašidlo z dýněa

Pokud si nejste jisti, že dýni zvládnete vyřezat jen podle vlastní fantazie, předkreslete si raději šablonu.

1.                  Vezměte dýni a odřízněte dostatečně velkou vrchní část. Neřežte příliš vysoko, aby se vám vrchní odříznutý díl nezlomil.

2.                  Ze seříznuté horní části vydlabejte dužinu.

3.                  Totéž udělejte se zbytkem dýně a také pořádně vydlabejte dužinu i se semínky. Nejlépe se vám bude pracovat s polévkovou lžící. Snažte se mít stěnu dýně co nejtenčí. Buďte, ale opatrní, aby se dýně nerozpadla, ale svíčka prosvítila stěnu.

4.                  Na vydlabanou a začištěnou dýni si předkreslete tvary podle šablony, kterou jste si již dříve vyrobili. Pokud nemáte dostatek fantazie, najděte si námět na vyřezání dýně na internetu. Najdete bezpočet možností https://www.kosmas.cz/knihy/224255/svety-na-pokracovani.-rozbor-moznosti-serialoveho-vypraveni/ https://www.kosmas.cz/knihy/224255/svety-na-pokracovani.-rozbor-moznosti-serialoveho-vypraveni/ obličejů, grimas i siluet. Určitě si vyberete.

5.                  Pak už jen stačí, abyste podle nakreslené šablony pomalu a opatrně vyřezávali požadovaný tvar.

6.                  Na dno dýně položte zapálenou svíčku a přikryjte odříznutým vrchním dílem. Svíčky, můžete použít hřbitovní, vonné i čajové. Strašidlo je na světě.

Z dýní můžete vyrábět také lucerny. Na Halloweenské party jistě zazáříte. Halloween je skvělým svátkem, kdy se můžete vyřádit společně s dětmi nebo přáteli. Ozdobte si byt, okno či zahradu, abyste zaujali a potěšili kolemjdoucí.

Dýňové strašidlo
Ohodnoťte příspěvek