Sklenářství bylo pro sever Čech význačné už hluboko do historie. Nejslavnější podnik na výrobu skla však vznikl teprve před padesáti lety, i přesto si dokázal vydobýt slávu takřka po celém světě a jeho výrobky se dnes nacházejí téměř v každé české domácnosti. Řeč je o firmě Crystalex, která vznikla v Novém Boru roku 1967 a letos slaví své 50. výročí.

klasické sklenice na víno
Historie Crystalexu

Největší česká sklenářská firma začala vznikat roku 1965, kdy byl položen základní stavební kámen, k otevření došlo 28. října roku 1967. V době budování byl Nový Bor jen malinkým ospalým městem s cca 7 000 obyvateli, po otevření Crystalexu však populace stoupla téměř o polovinu. Podnik se stal nástupcem dřívějšího Borocrystalu, jehož výroba však zdaleka nenaplňovala požadovanou kapacitu. Byl proto vznesen požadavek na novou, větší firmu. Krátce na to přišla nabídka z jugoslávského Bělehradu, tamní firma Union Engineering nabídla české vládě plán výstavby za výhodnou cenu a stavbě tak nestálo nic v cestě. Otevření kombinátu bylo určeno přímo na 28. říjen – den vzniku českého státu a provázela ho velká oslava s bohatým kulturním programem a spoustou významných hvězd té doby (dokonce i fotbalový zápas mezi Libercem a Spartou nebo velký ohňostroj). Zdejší sklo se stalo věhlasným po celém světě, díky čemuž mohla firma otevřít i jednu z prvních automatických linek v celém Československu. Stalo se tak roku 1972.

sklenice z broušeného skla
Současnost

I v našich časech je Crystalex stále znám napříč mnoha státy, prošel si však několika složitými obdobími. Nejhůře vypadala situace roku 2009, v důsledku celosvětové krize se firma finančně zcela propadla a na chvíli byla dokonce pozastavena veškerá výroba. Firmu však odkoupila slovenská společnost CBS a výrobu roku 2010 obnovila. Podnik tak pod pozměněným jménem Crystalex CZ vyrábí sklo dodnes.